יום רביעי, 2 בדצמבר 2015

בורסה, צמיחה, וגיוון - לא רק בכסף..


מי שמסתכל על הגרף מרחוק, רואה עלייה מאוד ברורה ורצופה משמאל לימין.  בקצה השמאלי, מדד הדאו ג'ונס בתחילת דרכו - 51 נקודות.  מדובר במדד שמשלב יחדיו את המניות הבולטות והמשפיעות בבורסת ניו-יורק, מדד שמשקף את ערך הבורסה אם לא מתאמצים לבחור דווקא מניות מסוימות. 
כשפשוט מחליטים לגוון, ולקחת מניה אחת מכל סוג, משיגים את התשואה הממוצעת, לא יותר ולא פחות.

בקצה הימני, מדד הדאו-ג'ונס אחרי מאה וקצת שנים: 12,800 בשנת 2013.  היום, אותו מדד הגיע ל 17,700.
המשמעות היא שאם קניתם חבילת מניות מפוזרת, אחד מכל סוג, ושילמתם 50 דולר ב 1901, אתם יכולים למכור את אותה חבילה ב 17,700 דולר היום.  פי 350...
אני משאיר לכם לבדוק כמה עלתה האינפלציה בינתיים.  כשמתחשבים גם בה, זה לא רווח של 35000%, אך עדיין משמעותי מאוד.

שתי תובנות חשובות כאן.  ראשית, מניות משקפות צמיחה.  של המשק, של החברות, ושל היחידים שעולמם הכלכלי משתקף בבורסה.  גם מי שלא מכיר מניות ולא מתעניין בבורסה, מושקע בה - דרך קרנות השתלמות, פנסיה, ועוד.
תובנה שניה - גיוון הוא משמעותי.  מי שקנה מניה מסוימת, אולי יירד ואולי יעלה.  מי שקנה תפזורת של מניות, מקבל את הממוצע - וגם מוגן מתנודות אקראיות בחברה ספציפית.

ואולי יש עוד תובנה - כשמקשיבים לקולות הזעקה כל פעם שיש מפולת, או אפילו ירידה, בבורסה, כדאי לזכור שבינתיים הגרף עולה באופן כל כך קבוע, שכל פעם מכריזים על שיא חדש.  גם אם קונים מניות וסובלים מפולת גדולה, לעשות כלום ולחכות זו לא אסטרטגיה רעה...

מכאן אולי אפשר להבין עד כמה הבורסה באמת מסייעת לצמיחה.  רוב המפעלים ורוב החברות, לא היו יכולים לעשות ולייצר, בלי המימון שמגיע ממכירת מניות בבורסה.  רוב האנשים שמשקיעים במניות, באופן ישיר או עקיף, לא היו משקיעים לולא הנזילות שהבורסה מעניקה.
חברה שמנפיקה מניות בבורסה, מקבלת את הכסף כדי לצמוח, בעוד שהמשקיע תמיד יכול לצאת ולמכור לאחר, מבלי להפריע לחברה שממשיכה להשתמש בכסף שקיבלה. 
נזילות מייצרת מוטיבציה להשקיע.  נזילות למשקיע מבלי לפגוע בוודאות של החברה שהכסף שקיבלה יישאר אצלה - זו מהות השוק המשני, המסחר במניות קיימות ולא רק הנפקת חדשות.

ואם חושבים על זה לעומק, יש כאן הרבה יותר מאשר דיון בכסף.  מדובר על אופן ניהול חיים חברתיים, מתן אפשרות למסחר חופשי והחלטות עצמאיות של אנשים שונים.  ואפילו תרומה משמעותית להפחתת הריכוזיות, אם עובדים עם זה נכון...  מה שלא תמיד קורה..
 

אין תגובות: